Pasek wideo

Loading...

niedziela, 31 stycznia 2016

Pyszne pączki

 1 kg mąki 
10 dag drożdży
 15 dag cukru 
10 żółtek
 0,5 l mleka 
1,5 l oleju
 2 łyżki masła
kieliszek spirytusu ew. octu
 marmolada
 Drożdże na  pączki rozpuszczamy w 1/4 litra mleka, dodajemy szczyptę cukru i 3 łyżki mąki. Przykrywamy i odstawiamy na 10 minut. Oddzielamy żółtka od białek. Żółtka ucieramy z cukrem, wsypujemy mąkę, wlewamy drożdże, resztę mleka i wyrabiamy ciasto na pączki. Roztapiamy masło i wlewamy do ciasta na pączki, dodajemy spirytus i wyrabiamy. Przykrywamy ścierką i odstawiamy aż podwoi swoją objętość. 
 
  Formowanie pączków Ciasto na pączki formujemy z ciasta na kulki. Najlepiej robić to natłuszczonymi olejem rękoma. Kulki na pączki rozpłaszczamy, nakładamy marmoladę i sklejamy brzegi, po czym formujemy kulkę. Pączki układamy na stolnicy z mąką. Następnie nasze pączki wrzucamy na rozgrzany olej.  Gdy wrzucimy do niego pączka, ten wypłynie wtedy wiadomo że już est dobry .
 
Pączki smażymy w rozgrzanym oleju kładąc je delikatnie do rondelka. Przykrywamy garnek pokrywką. Pączki smażą się około 2,5 min. Wtedy należy je odwrócić na drugą stronę, np. widelcem i smażyć ponownie 2,5 minuty. Wyjąć na papierowe ręczniki, posypać cukrem pudrem lub polać pączki lukrem.